Mimarlık Öğrencilerimizin Enstalasyonu OCCA Rezan Has Müzesi’nde

Mimarlık programı Bahar 2022 akademik döneminde “Parametrik Tasarım: Minimal Tektonik” başlığında hazırlanan enstalasyon projesi üç kademeli bir araştırma sonucunda üretilmiştir. İlk aşamada öğrenciler Frei Otto’nun 1960’larda geliştirdiği sabun filmi tekniğini kullanarak “form-bulma (form-finding)” deneyleri gerçekleştirmiş ve farklı eğrisel yüzeyler üretmiştir. İkinci aşamada üretilen yüzeyler parametrik modelleme araçları kullanılarak kodlara aktarılmış ve türetilmiştir. Son aşamada ise seçilen form dijital fabrikasyon algoritmaları kullanılarak düz parçalar üzerinden tariflenmiş ve foreks levhalardan lazerle kesilerek perçinlerle birleştirilmiştir.

Müze içerisindeki tarihi dokuyla kontrast tarifleyen tasarım, formunu dört dallı bağlantılar oluşturan Ferrea Occa (Cam Sünger) türünden almaktadır. Bazı uzmanların dünyadaki en uzun yaşamış canlı formu olarak gördüğü bu Hexactinellid süngerler, 1904’te Alman bioylog Ernst Haeckel tarafından Kunstformen der Natur (Doğanın Sanatsal Biçimleri) kapsamında incelenmiş ve belgelenmiştir. Enstalasyonun tasarımında süngerin formuna benzer iki adet hedron geometrisi birleştirilmiş ve farklı yönlere bakan dallar üzerinden farklılaştırılmıştır. Şeritler halinde bölünen yüzey geometrisi, içeride siyah dışarıda beyaz şeritlerin birbirlerine bağlanmasıyla oluşturulmuş ve çelik halatlarla iki farklı noktadan asılarak sabitlenmiştir.

Proje Ekibi

Proje Koordinatörü: Sabri Gökmen

Fabrikasyon / İmalat: Muvaffak Ali Akyüz, Louis Folkens, Fatma Yeşim Kızılbulut, Özce Özköse, Melike Ayyüce Güneş, Mustafa Ilgaz Aluç, Şevval Büşra Özmen

Grafik / İmajlar: Abbas Khan, Mohammed Jarrar, Ahmed Barzan, Ali Ozan Güven

-->

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.