Mezunumuza İzmir Torbalı’dan 1. Mansiyon Ödülü

Okulumuz Mimarlık Bölümü Mezunu İpek Üstündağ’ın içinde bulunduğu ekip, Torbalı Belediyesi Belediye Hizmet Binası Pazaryeri ve Otopark ile Yakın Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması’nda 1. Mansiyon ile ödüllendirilmiştir.

Yarışmada, İzmir’in Torbalı ilçesinde yeni bir kent merkezi oluşturulmasına yönelik; Torbalı Belediyesi Hizmet Binası ile birlikte kapalı otopark gereksinimini karşılayacak, ayrıca haftanın bir günü ilçe pazarının kurulacağı, haftanın altı günü ise bir kent meydanı karakterine sahip olacak mekanları içeren çok yönlü, özgün ve işlevsel projelerin elde edilmesi amaçlanmıştır.

Mezunumuzu ve ekip arkadaşlarını kutlarız!

Tasarım Ekibi:
Ece Avcı – İTÜ Mimarlık,
Bahadır Kantarcı – Gedik Üniversitesi Mimarlık,
İpek Üstündağ – Kadir Has Üniversitesi Mimarlık,
Oğuz Öztürk

MİMARİ RAPOR

Duvar
“…Seninle benim aramda bir duvar var. Seni görüyorum, seninle konuşuyorum, ama sen öte yandasın.”

Jean Paul Sartre, Duvar
Bir yol üzerinde takip ettiğimiz duvarlar da yollar gibi yönsel nitelikler taşıyabilirler. Yapıların duvarları, gerçekleşen faaliyet ve etkinliklere, kurulan pazarlara sırtlık oluşturur. Sokağa önem kazandırıp tanım getirir. Biz de pazarı meydanda yüzer bir şekilde bırakmak yerine tanımladık, sokaklara ve bölümlere ayırdık. Bir kent elemanı olarak ‘duvar’ın tüm sorumluluklarını üstlendiği, tüm işlevlerini açık ettiği bir meydan yarattık. Duvar dibine tezgah açan pazarcıyı dahil ettik buraya ve kentin her yerinden insanları…

Duvara yaslansınlar, üzerine otursunlar, kuşlar konsun, diğer bir gün sergi olsun, halk yürüsün, etkinlik olmasa da yürüsün, geçip gitmesin, gezinsin istedik. Meydanda boşlukları doldururken meydan kavramının tanımını unutmadan, bu tanımı hep hatırımızda tutarak doluluk ve boşluk dengesini, yeşil park ve sert zemin dengesini kurmaya çalıştık.

‘Geleneksel alış veriş mekanı’ olan semt pazarlarının yapı ve işleyişini koruyarak, avm mantığından olabildiğince uzaklaşıp, ziyaretçiler, alıcı-satıcı arasındaki iletişim düşünülerek kurgulanmıştır. Bütünde iletişimi koparmadan yönlendirme sağlayan duvarlar bu büyük alanda birer işaret öğesi olarak işler. Pazarı ve Pazarcı yerlerini keşfetmekte, akılda tutma konusunda hafızaya yerleşir. Güven verir. Hafif örtü sistemi ve yarattığı duvarlarıyla eski ile yeni arasında bir yüz yüze gelişi yansıtır. Açık haliyle hafif çerçevelerden bir kurgu oluşturan saçaklar, pazar olduğunda üstü kapanabilir hale gelir. Pazar esnasında üst örtüler kar ve yağmur gibi düşey iklimsel olaylardan korunma sağlarken, düşeyde yer yer tasarlanan duvarlar rüzgarı yönlendirir, hafifletir.

SOSYAL BELEDİYECİLİK
Meydanın karşısında belediye binası akışa uyan tavrı, İzmir’deki rahat, dingin, kendine özgü kent hayatına atıfta bulunurcasına göze çarpan beyazlığı,sadeliği ve hafifliğiyle İzmir’in doğasına karışır. Zemin katta kentlinin daha çok dahil olabileceği ortak programları planlayarak geniş boşluklarla meydandan gelen sosyal aksın, sergi ve etkinliklerin devamının gelebileceği alanalar bıraktık. Café, Amfi, Avlu, Sergi alanı gibi halkın gündelik hayatının bir parçasını oluşturan, ulaşılabilir, şeffaf, birimler ile kullanım amaçlarını çeşitlendiren, bulunduğu kültürel geçmişi ile uyumlu, sosyal sürdürülebilir bir kent parçası halinde meydanla bütünleşmesini amaçladık. Belediye zemin ile bağlantısını ana atrium üzerinden kurgular. Ana atrium veznelerin, giriş, lobi, ve bekleme işlevlerinin olduğu 3 boyutlu bir hacmi tarif eder. Zemin kotunun altında yaratılan avlular, farklı işlevsel birimlerin görsel temasını artıran, çok katmanlı etkileşim alanı oluştururken, mekanların doğal ışık ve havayı almaya imkan tanır. Aynı şekilde çift cidar olarak tasarladığımız cephe tüm birimlere doğal ışık ve havayı alarak, batıdan gelen ışığı olabildiğince kırarak ofis mekanlarının daha konforlu birimler ortaya koyar. Her katta açılan geniş galeri boşlukları belediye yapısını, şeffaf ve sosyal belediye kavramına yaklaştırırken, ferah bir iç mekan kurgusuna olanak sağlar. Tasarlanan yapının kentle bağlantıları mevcutta halkın en çok kullandığı akslar üzerinde şekillenmiş, belediyeden meydana uzanan yaya aksı meydanın yönlendiricileri arasında dolaşımına ana omurga olmuştur.

Torbalı için önemli bir düğüm noktası olan meydanıyla birlikte sosyal belediye yapısı, kentlinin ihtiyaçlarına karşılık verme, ve kentin gelişimine olumlu etkilerde bulunarak yön verme görevini esas alır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.