KHAS Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları – Gürbey Hiz ve Mehmet Ekinci

Zoom + Youtube

KHAS Sanat ve Tasarım Fakültesi (STF) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları serimiz Dr. Gürbey Hiz ve Mehmet Ekinci‘yi ağırlıyor. Etkinliği 18 Mayıs Çarşamba günü saat 20:00‘den itibaren Zoom üzerinden takip edebilirsiniz. KHAS Youtube kanalında da canlı olarak yayınlanacak.

Bu söyleşinin yola çıkış noktası, Gürbey Hiz’in 2020 yılında tamamladığı Servet-i Fünûn’da Toplumsal Mekânın Anlatılar ile Üretimi: Tahayyüller, İnşalar ve Deneyimler Atlası (1891-1910) adlı doktora tezi olacak. Geç Osmanlı popüler periyodik yayın kültüründeki modernite deneyimi ve toplumsal mekânın üretimine odaklanan tez, aynı zamanda dönemin sosyoteknik tahayyüllerini aralamak için de zemin sağlıyor. Servet-i Fünûn’un yüzyıl dönümünde toplumsal mekânı ne tür teknoloji anlatılarıyla ürettiğini inceleyen Hiz, bilim ve teknoloji çalışmaları alanında çalışan Mehmet Ekinci’nin soruları eşliğinde güncel akademik çalışmalarını etkinlik katılımcılarıyla paylaşacak.

Zoom Meeting ID: https://us02web.zoom.us/j/86488239785

Youtube: https://youtu.be/Th4ZhLomxEo

Konuşmacılar Hakkında:

Gürbey Hiz, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2008 yılında; Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’ndan 2013 yılında mezun oldu. 2020 yılında İTÜ Mimari Tasarım Doktora Programı’nda “Servet-i Fünûn’da Toplumsal Mekânın Anlatılar ile Üretimi: Tahayyüller, İnşalar ve Deneyimler Atlası (1891-1910)” başlıklı tez çalışmasını tamamladı. Bu çalışma, İTÜ tarafından verilen “2020 Yılı En Başarılı Tez Ödülü”nü kazandı. Hiz, halen Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümünde görev alıyor. 2021-22 akademik yılında University of Washington, Seattle’da Doktora Sonrası araştırmasını gerçekleştiriyor. Akademik çalışmalarını mimari anlatı, kentsel tarih ve görsel-metinsel kültür alanlarında sürdürüyor.

Mehmet Ekinci, İstanbul’da yaşıyor. Doktora adayı. Cornell Üniversitesi’nde Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Bölümü’nde doktora tezini yazıyor. Serbest editörlük, yazarlık ve çevirmenlik yapıyor. Akademik yazın dersleri veriyor. STS Istanbulab üyesi ve blog editörü. Bant Mag için yazı ve söyleşiler hazırlıyor.