KHAS Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları – Prof. Dr. Mehmet Alper

KHAS Cibali Kampüsü Fener Salonu

KHAS Sanat ve Tasarım Fakültesi (STF) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları serimiz Prof. Dr. Mehmet Alper’i ağırlıyor. Moderatörlüğünü Zehra İrem Türksezer Sağır’ın yapacağı etkinliği 6 Ekim Perşembe günü saat 13:00’ten itibaren Fener Salonu’nda takip edebilirsiniz.

Bir Dönüşüm Hikayesi: Cibali Tütün Fabrikası’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne” başlıklı seminer, yoğun tarihi ve kültürel birikime sahip olan Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası ve yakın çevresinin üretim ve işletme ömrünü tamamlayarak kapatılması ve Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’ne dönüşümünü anlatmayı amaçlıyor. Cibali Yenileme Alanındaki adalarda, mevcut alan ve tarihi doku analiz çalışmaları sonucunda, arkeolojik buluntular dikkate alınarak, alan içerisinde mevcut tarihi yapı-yeni yapı ilişkisinin korumacı bir yaklaşımla nasıl kurulduğu seminer kapsamında işlenecek.

Etkinlik Türkçedir. 

Konuşmacı Hakkında: Prof. Dr. Mehmet Alper, 1986’da İTÜ Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı’nda “Urfa’nın Mekansal Yapısı, Türk-İslâm Mimarisindeki Yeri ve Önemi” başlıklı teziyle doktor unvanını aldı. 1988 yılında YTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı’ndaki görevinden ayrılarak Tures Turizm Planlama ve Restorasyon Şirketi’ni kuran Alper, restorasyon uygulamalarından turizm yatırımları, konutlar, eğitim tesisleri, iş merkezleri, yönetim yapıları ve kamu binalarına kadar pek çok alanda mimari tasarım projesi üretti. Alper, Kadir Has Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Lisans Programı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Üyesi olduğu Europa Nostra ve Cultural Awareness Foundation’dan “Kültürel Mirası Koruma” kategorisinde Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası (2003), Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi (2015), Yeniköy Rum Okulu (2018) projeleri ile Europa Nostra ödüllerini almış; Cibali Yabancı Diller Yüksek Okulu da (2018) Türkiye’de “Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma” kategorisinde Sign of the City Awards ödülüne layık görülmüştür. 

DESIGNHUB-IST: Binalarda Ses Yalıtımı ve Güncel Uygulamalar Semineri

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.